CTU Space Research logo light

Představili jsme největší studentskou raketu v Česku

26.9.2023 | Praha | Tisková zpráva
Vizualizace rakety Illustria
Vizualizace rakety Illustria

Studentský tým CTU Space Research představil Illustrii, největší studentskou raketu v Česku, se kterou se během října zúčastní prestižní mezinárodní soutěže European Rocketry Challenge v Portugalsku.

Tým raketu vyvinul na půdě ČVUT v Praze za podpory akademických a průmyslových partnerů. Misí rakety je dosáhnout výšky 3 km pomocí hybridního raketového motoru, který si tým sám vyvinul.  Při sestupu má následně realizovat biologický experiment.

Illustria má na délku 3 520 mm, průměr 161 mm a její hmotnost se vyšplhala na 28,817 kg. Největší inovací v návrhu je modularita, kterou poskytují RADAX spojky mezi jednotlivými sekcemi rakety. Díky tomu lze flexibilně vyměnit sekci s užitečným nákladem nebo třeba testovat modernizovaný letový počítač.

Tento projekt společně s aktivitami týmu přispívá k rozvoji praktických dovedností studentů. Studentský tým tak dává prostor růst budoucím inženýrům a nepřímo přispívá k rozvoji tohoto průmyslu v Česku.


„Raketa Illustria je skvělým důkazem poptávky po vesmírných projektech mezi českými studenty, což nám umožňuje společnými silami realizovat takové náročné projekty. U Illustrie náš příběh teprve začíná,“
říká Viktor Hais, vedoucí týmu CTU Space Research. Dále se tým chystá dosáhnout hranice vesmíru a také by chtěl vyslat svůj nanosatelit na orbitu.

Foto a video

Fotografie a videa z projektu rakety Illustria ke stažení zde.

Tým CTU Space Research

CTU Space Research je první univerzitní tým v Česku zabývající se vývojem vysoce výkonných raket a dalších kosmických technologií. Byl založen v roce 2021 ze společné iniciativy studentů a prof. Michaela Valáška, vedoucího Centra leteckého a kosmického výzkumu při Fakultě strojní ČVUT v Praze. Hlavní a nyní již naplněnou vizí týmu bylo vytvoření zázemí pro studenty, kteří se chtějí věnovat vesmírným projektům a rozvíjet své praktické dovednosti již při studiu.

Tým tvoří studenti různých oborů převážně z ČVUT v Praze. Jejich aktivity již od založení podporují akademičtí a průmysloví partneři, kteří se podílejí na vývoji a výrobě.
Za této podpory se týmu podařilo dosáhnout výšky 32 600 metrů s projektem Stratosat, v rámci kterého tým úspěšně otestoval pokročilou avioniku ve stratosféře.

Mimo vlastní projekty tým participuje na akcích pro širokou veřejnost, kde inspiruje mladší generace ke studiu technických oborů a objevování vesmíru.

Kontakt

Pro více informací o raketě nebo studentském týmu CTU Space Research nás prosím neváhejte kontaktovat.

Marek Dominik Pavelec
Co-Founder
pr@spaceresearch.cvut.cz
+420 730 682 074