V sobotu 17.8.2024 proběhl již druhý start studentské rakety Ilustria z dílny CTU Space Research. Illustria odstartovala z modelářského letiště Bezno u Mladé Boleslavi. Tento start byl výjimečný také proto, že se ho účastnili nejen členové týmu ale také naši partneři a další hosté.
Od minulého startu došlo k velké řadě změn, ať už technických tak i organizačních. Došlo k vylepšení motoru Medusa a po jeho zdárném otestování mohly přípravy pokračovat. Z předešlého startu jsme byli nabyti zkušenostmi, které jsme využili pro samotné plánování a průběh startu. Kvůli většímu počtu hostů jsme vylepšili bezpečnostními pokyny pro celý start, aby nedošlo k žádnému zranění a vše probíhalo tak jak má.
V neposlední řadě se dva dny před startem provedl integrační test rakety, aby v den startu byly další potřebné práce minimální a věděli jsme, že je raketa v pořádku a připravena.
Kolem sedmé hodiny ranní se náš tým sešel na Karlově náměstí. Naložili jsme potřebné věci, raketu, rampu a kolem osmé jsme vyrazili na místo startu. Na místo jsme dorazili v devět hodin a po bezpečnostním školení jsme ihned začali s přípravami. Začala stavba rampy, řídícího centra a zázemí pro hosty. Kolem 13 hodiny nás bohužel zastihl silný déšť, kvůli kterém jsme museli pozastavit přípravy až do 14, kdy déšť ustal a pokračovali jsme v práci. Ve 15 hodiny bylo vše připraveno, raketa nachystána na rampě a přesunuli jsme se k řídícímu centru, odkud je řízen odpal.
Odpočet proběhl, kvůli výpadkům elektroniky, úspěšně až na třetí pokus. Poté už stačilo jen otočit klíčem a zmáčknout červené tlačítko. Zážeh proběhl na první pokus a neprodleně po něm se Illustria vydala vstříc svému druhému letu. Překonala svůj první let s dosaženou výškou 946 m. Po dosažení nejvyššího bodu letu došlo k otevření špičky a vystřelení brzdného padáku. Hlavní padák se bohužel kvůli zamotanému lanu plně neotevřel. Neotevření hlavního padáku mělo za následek vyšší dopadovou rychlost ve vymezené přistávací oblasti a bohužel i lehké poškození rakety. Poškozeny byly ocasní plochy a držák motoru.
Celý den včetně samotného letu hodnotíme jako zdařilý a velmi úspěšný. Získali jsme další zkušenosti, které budeme využívat při konstrukci naší nové rakety tak pro další blízké starty.
Děkujeme především našim partnerům a sponzorům, bez kterých by se naše sny nemohly naplnit. Děkujeme též všem, kteří se startu zúčastnili.
Raketa: Illustria
Výška rakety: 2 450 mm
Průměr rakery: 161 mm
Motor: Medusa
Typ paliva: Rocket Candy
Apogeum: 946 m
Doba letu: 95 s
Maximální rychlost: 145 m/s
Maximální zrychlení: 120 m/s2
Sestup na padáku: 14 m/s
Přistání bez poškození
Fotografie a videa ze startu rakety Illustria ke stažení zde.
CTU Space Research je první univerzitní tým v Česku zabývající se vývojem raket a dalších součástí z oblasti kosmického inženýrství. Byl založen v roce 2021 při Fakultě strojní ČVUT v Praze a ke konci roku se stal celouniverzitním týmem ČVUT. Hlavní a nyní již naplněnou vizí týmu bylo vytvoření zázemí pro studenty, kteří se chtějí věnovat vesmírným projektům a rozvíjet své praktické dovednosti již během studia.
Tým tvoří přes více než 50 studentů z různých oborů převážně z ČVUT v Praze. Jejich aktivity již od založení podporují akademičtí a průmysloví partneři, kteří se podílejí na vývoji a výrobě.
Za této podpory se týmu podařilo dosáhnout výšky 32 600 metrů s projektem Stratosat, v rámci kterého tým úspěšně otestoval pokročilou avioniku ve stratosféře. V roce 2023 se tým zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže EuRoC v Portugalsku, kde obdržel třetí místo v kategorii hybrid. Doposud největším milníkem byl rok 2024, kdy tým oslavil první úspěšný start s raketou Ilustria v České republice.
Mimo vlastní projekty se tým účastní akcí pro širokou veřejnost, kde inspiruje mladší generace ke studiu technických oborů a objevování vesmíru.
Pro více informací o raketě nebo studentském týmu CTU Space Research nás prosím neváhejte kontaktovat.
Michael Jurča
Lead Deputy
pr@spaceresearch.cvut.cz