Účast na soutěži EuRoC

Společné focení v zázemí před cestou na rampu

Na začátku října jsme zůčastnili soutěže EuRoC, kde jsme umístili na 3. místě v kategorii H3 (hybrid do 3 km)

EuRoC byl vyvrcholením našeho dvouletého snažení, během kterého jsme od nuly vyvinuli technologicky vyspělou raketu Illustrii,  která byla na úrovni ostatních mnohem zkušenějších týmů.
 
Ačkoliv se nám nepodařilo kvůli počasí odstartovat, neztrácíme motivaci raketu ještě vylepšit a pokusit se o start v následujícím roce! Během celého týdne jsme získali nové zkušenosti a vědomosti. Naostro jsme otestovali všechny systémy rakety.
 
Teď myslíme na budoucnost! Máme plány, jak Illustrii a její pozemní vybavení ještě vylepšit! Zůstaňte s námi na naší cestě ke hvězdám. 
 
Jak probíhaly naše dny na EuRoCu?
 
Den 1
Po ubytování v blízkém kempu, jsme dorazili na místo konání akce, kde jsme poprvé ukázali naší raketu Illustrii a viděli i ostatní týmy. Po oficiálním zahájení soutěže, jsem začali vystavovat naše řešení ostatním týmů a my jsme začali obdivovat jejich práci až do večera, když přišel čas sbalit věci a odjet do kempu a připravovat věci na zbytek týdnu.
 
Den 2
Po ranním bezpečnostním briefingu od portugalské armády jsme se vrátili do kempu, kde jsme následně kontrolovali podklady pro zítřejší Flight Readiness Review (zkráceně FRR). V rámci této prověrky technická komise zkoumá celý projekt od návrhu jednotlivých systémů rakety přes záznamy z testování až po sestavenou raketu. Mimo to jsme se odpoledne zúčastnili prohlídky odpalového areálu, abychom si na vlastní kůži prošli místo, odkud v příštích dnech vypustíme naši raketu.
 
Den 3 
Během celého dopoledne jsme se připravovali na Flight Readiness Review (FRR). Pro nás začal kolem 13:30 příchodem dvou porotců. Od kterých jsme potřebovali schválení veškerých našich kroků, který jsme učinili během vývoje Illustrie. Bezpečnost na prvním místě. Proto porotci nejdříve zkoumali raketu po konstrukční a elektronické. Bezpečnostní rovině, a pak dále hodnotili námi vytvořenou simulaci letu. Po zkontrolování rakety hodnotili samotné pozemní vybavení a jeho funkčnost. To vše bylo zakončeno ukázkami všech simulací a
zkoušek, které jsme prováděli s jednotlivými díly. Nalezené chyby byly pouze kosmetické a my je během odpoledne dokázali opravit. Díky
tomu jsme dostali povoleni k přesunu na odpalovací základnu!
 
Den 4
Po FRR (Flight Readiness Review) jsme Illustrii rozebrali do posledního šroubku a složili jí celou znovu. Museli jsme se ujistit, že všechny součástky jsou na svém místě a správně přichyceny a připojeny do jednotlivých modulů. Po finálním složení probíhaly na Illustrii poslední zkoušky (např. těsnosti šroubení, komunikace či ovládání serv a hlavního ventilu). Během testů jsme nenašli žádné chyby. Díky získanému času měla část našeho týmu možnost odjet do startovací oblasti, aby zhodnotila místo a stan, ve kterém budou probíhat předstartovní přípravy, a i finální bezpečnostní kontrola od pořadatelů akce. Při návštěvě odpaliště jsme využili příležitosti sledovat i starty našich soutěžních kolegů během jednoho startovního okna.
 
Den 5 – Náš první startovací den. 
Raketa byla konečně připravena! Po hodinovém přesunu na startovací misto jste si vyslechli bezpečnostní školení a také to, jak se chovat na rampě a v blízkosti řídích středisek jednotlivých týmů. Teprve pak mohla začít finální kompletace rakety a závěrečné ověření komunikace jednotlivých sekcí. Během tohoto procesu se plnily výměty střelným prachem a docházelo k naplňování motoru ABS palivem. Následně byli na řadě porotci, kteří zhodnotili, jestli je raketa bezpečná a může se přesunout na rampu. Vše bylo v pořádku, a tudíž nám nic nestálo v cestě! Příprava na rampě nám trvala déle, než bylo v plánu, z důvodu zvýšené bezpečnosti kvůli rannímu incidentu na jiném odpališti. Rampa se nakonec vztyčila a nastal čas se od rakety vzdálit. Spustili jsme i náš vlastní stream, zatím pouze přes datové připojení. Bohužel první okno nám nepřálo. Deska, která ovládala hlavní ventil, nefungovala. Mezi starty jednotlivých týmů jsme dostali pouze 11 minut na opravu, včetně cesty k raketě a zpátky, což bylo nějakých 600 metrů. Po opravě začala deska fungovat, a proto jsme se pokusili o druhý start v následujícím okně. Bohužel problémy s deskou pokračovaly, a proto padlo rozhodnutí ovládat ventil přes jinou desku. Na to byla potřeba změna softwaru, se kterou jsme museli počkat až na večer. Illustria nakonec tedy v našem prvním startovacím dnu neodstartovala.
 
Den 6 – Druhý startovní den. 
Po večerní aktualizaci softwaru rakety a pozemního vybavení jsme dorazili na startovací místo. Po nové kontrole bezpečnosti a schválení našeho postupu jsme se mohli posunout na rampu. Všechno bylo připraven, raketa stála na rampě a kamery byly namířeny na Illustrii. Dokonce náš stream tentokrát jel přes Starlink, vypůjčený od týmu Skyward , který poskytl lepší kvalitu streamu a větší komfort pro naše fanoušky. A pak to bohužel přišlo. Začal silně foukat vítr a začalo vydatně pršet. Z toho důvodu se startovací okno muselo odložit a s tím i start 5 dalších raket na ostatních rampách. Déšť byl velice intenzivní a celé odpaliště se proměnilo v jednu velkou bahnitou louži. Už jsme nebojovali pouze s jemným prachem jako předchozí den, tentokrát to bylo bahno a voda. Právě voda se nám stala osudnou, zatekla tam, kam neměla. Na finálním zjišťování poškození ještě pracujeme, ale zatím to vypadá na poškození řídící desky, který měla na starost automatické tankování. Desku jsme měli dokonce náhradní, ale bohužel nezbyl čas na připojení potřebných součástek. Ruční tankování nepřipadalo v úvahu kvůli bezpečnosti, v nádržích je až moc vysoký tlak. S touto smutnou zprávou jsme se s EuROCem rozloučili. Během celého týdne jsme se ale naučili tolik nových věcí, ze kterých budeme ještě dlouho těžit! Nikdy to nevzdáme! Příští rok se vrátíme s ještě více vylepšenou Illustrií a s pozemním vybavením připraveným na všechno.

Photo and video

Download photos and videos of the Illustria launch here.

Team CTU Space Research

CTU Space Research is the first university team in the Czech Republic to develop rockets and other space engineering components. It was founded in 2021 at the Faculty of Engineering of CTU in Prague and by the end of the year it became a university-wide team of CTU. The main and now fulfilled vision of the team was to create a facility for students who want to pursue space projects and develop their practical skills during their studies.

The team consists of more than 50 students from various disciplines, mostly from the Czech Technical University in Prague. Their activities have been supported since their foundation by academic and industrial partners involved in development and production.

Za této podpory se týmu podařilo dosáhnout výšky 32 600 metrů s projektem Stratosat, v rámci kterého tým úspěšně otestoval pokročilou avioniku ve stratosféře. V roce 2023 se tým zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže EuRoC v Portugalsku, kde obdržel třetí místo v kategorii hybrid. 

In addition to its own projects, the team participates in events for the general public to inspire younger generations to study engineering and explore space.

Contact

For more information about the rocket or the CTU Space Research student team, please contact us.

Jindřich Bouška
PR Lead
pr@spaceresearch.cvut.cz