Dear readers,
čas do dalšího newsletteru byl navršen, a proto na dalších stránkách můžete najít informace o tom, co se v našem týmu událo. A nebylo toho málo, od účasti na konferencích propagujících vesmír až po ty nejlepší zprávy, které se našemu týmu mohly naskytnout. Dále se dočtete, jak pokračují naše práce a co vše, jsme za poslední čtvrt rok dokázali.
Přejeme vám příjemné čtení.
Michael Jurča
Tajemník
Tradičně jsme se zúčastnili Dnů otevřených dveří Fakulty strojní ČVUT, kde jsme měli možnost prezentovat naši práci budoucím studentům a nadšencům do techniky. Návštěvnost nás velmi potěšila – během poslední akce dorazilo více než 200 zájemců o studium. Věříme, že jsme mnohým z nich ukázali, co všechno je možné dokázat během studia, a snad i inspirovali budoucí členy našeho týmu.
Měli jsme jedinečnou příležitost setkat se s italským astronautem Walterem Villadeiem, který navštívil Fakultu strojní ČVUT. Během jediného dne jsme s ním vedli inspirativní diskuzi nejen na akademické půdě, ale také při slavnostním přijetí na Italské ambasádě.
Sdíleli jsme s ním detaily našeho projektu, včetně fungování raketového systému a vývoje letové avioniky. Velkým oceněním pro nás byl jeho zájem, podnětné otázky a osobní vzkaz, který nám zanechal – vlastnoruční podpis na sekci avioniky rakety Illustria. Tímto gestem se připojil ke skupině astronautů, se kterými jsme měli tu čest se v minulosti setkat.
V rámci iniciativy Ministerstva dopravy Česká cesta do vesmíru probíhá spoustu aktivit pro rozšíření povědomosti o českém vesmírném průmyslu a našem českém astronautovi Aleši Svobodovi. Jednou z těchto aktivit byl i let Zero-G. Celkem z 861 dětí ve věku 13-18 let bylo během 6 kolového výběrového řízení vybráno 26 dětí, které se účastnily neopakovatelného zážitku – zažily stav beztíže. Více si můžete dozvědět na odkazu. Náš tým měl tu čest že jeden z našich členů byl členem komise ve druhé etapě výběrového řízení. Zároveň jsme se účastnili samotné konference na pražském letišti Václava Havla.
Letu Zero-G se účastnili mimo jiné i některé známé osobnosti například herečka Jana Plodková, influencer Martin „Mikýř“ Mikyska či moderátor ČT Daniel Stach.
Dále mohu doporučit ke shlédnutí video od Karla „Kovyho“ Kováře.
Stejně jako v loňském roce jsme se i letos představili na populární akci Comic-Con Praha, kde jsme široké veřejnosti přibližovali naši činnost. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si naši raketu a její konstrukční prvky zblízka a dozvědět se více o vývoji i fungování jednotlivých systémů. Naše účast proběhla ve spolupráci se vzdělávací kanceláří ESERO, která dlouhodobě podporuje popularizaci vesmíru v České republice.
V předposledním dubnovém týdnu jsme se zúčastnili mezinárodní studentské konference PEGASUS, která sdružuje přední evropské univerzity v oblasti letectví a kosmonautiky. Díky našemu bývalému členovi jsme měli příležitost nejen vystavovat, ale také prezentovat náš projekt širšímu publiku odborníků i studentů z celé Evropy.
S radostí Vám chceme oznámit, že po vyplnění a odevzdání přihlášky, byl náš tým vybrán mezi 26 týmů, kteří se budou účastnit soutěže EuRoC 2025. Výběrového řízení se zúčastnilo celkem 56 týmů.
V minulém týdnu jsme odevzdali Vstupní formulář, kde jsme představili celý projekt i s bezpečnostními opatřeními na nové pravidla soutěže. Jak vypadá postup návrhu a výroby soutěžní rakety Andromeda s veškerým příslušenstvím se dočtete v dalších řádcích, kde se pokusíme nastínit aktuální stav. Většina výroby pak bude probíhat během letních měsíců, kdy v týmu máme více času od zkoušek a můžeme se věnovat celé dny našemu společnému cíli.
Opět se účastníme české raketové soutěže Czech Rocket Challenge. Letošního ročníku se účastní dva týmy složeny z našich členů. Hlavním cílem je si vyzkoušet práci v týmu na menším projektu a tyto zkušenosti přenést na velkou raketu. Jedná se také o skvělou teambuildingovou akci. Oba naše týmy jsou přihlášeny od vysokoškolské kategorie. Cílem letošního ročníku je vynést co nejvíce vody do výšky 750 m bez jejího vylití.
Aby soutěž měla přidanou hodnotu pro náš tým a naši práci zaměřila se každá skupina na svůj vlastní úkol. První tým má za cíl v rámci magisterského týmového předmětu postavit raketu pro otestování našeho nového počítače i s celým komunikačním protokolem, který se dokončuje.
Druhý tým, tvořen nováčky, má za cíl vyzkoušet si vlastní projekt s podporou od našich starších členů. Vytyčili si za úkol vyvinout upravit letový počítač, aby lépe obsloužil malé rakety, kde je potřeba měně funkcí a zároveň je více prostorově omezen.
Aktuálně se po odevzdání koncepčního reportu vrhli na testování funkčnosti ejection charge (výmetové nálože) v Recovery sekci, testy vodotěsnosti a tankování vody do nádrže. Dále dolaďují design jednotlivých sekcí a pokračují v jejich výrobě a testování.
Naše avionické oddělení pokračovalo v pravidelných mini workshopech, které byly zaměřeny především na výuku nových členů. Ti se seznámili s pokročilejšími systéme, ale také s nástroji pro správu verzí Git, základy řízení a programovacími koncepty, jako jsou stavové automaty.
V oblasti výroby se tým intenzivně věnoval kompletaci důležitých avionických desek – včetně systémů jako Bobešové, battery boardy, Zory and RocketLink RF. Členové týmu si při tom prakticky ověřili své znalosti pájení, zapojování a oživování jednotlivých komponent, stejně jako výrobu kabeláže.
Pozemní zařízení GSE doplňuje GSEC (Ground Support Equipment Controller), který slouží k měření a řízení všech systémů v okolí rakety i samotného motoru. Nová verze GSEC v2 navazuje na předchozí generaci, která se osvědčila během testování i dvou startů rakety Illustria. V současnosti máme osazené všechny desky a finalizujeme firmware. Kompletní nasazení systému plánujeme během nadcházejícího zkouškového období, abychom v létě mohli bez zdržení přistoupit k finálním zkouškám raketového motoru.
Každý týden Propulsion skupina odvádí mnoho práce, která hmatatelně posouvá vývoj rakety Andromeda a jejích pohonných systémů vpřed. Během těchto dní vznikaly například části testovacího stojanu, komponenty pro nový motor Perseus, návrh rozvodné jednotky nebo prvky pozemního vybavení GSE. Vedle toho se pracovalo i na burst disku, jehož vývoj probíhá v rámci bakalářské práce.
Pro připravované testy motorů na kapalné i hybridní pohonné látky vzniká nový testovací stojan, který vychází z již existujících konstrukcí našeho testovacího střediska za Prahou. Nově budou jeho součástí i tlakové nádrže na tekuté palivo a okysličovadlo, navržené v rámci diplomové práce. Výroba stojanu se stala cennou příležitostí pro nováčky, kteří se naučili technologii svařování metodou MAG. Než se pustili do samotného svařování konstrukčních dílů a nádrží, vyzkoušeli si práci na vzorcích a prováděli zkoušky pevnosti svarů.
Dokončili jsme finální obrábění spalovací komory a zároveň i návrh injektoru, který je byl lehce upraven, kvůli změně technologii. Následně jsme zahájili jeho výrobu.
Aktuálně máme hotové výrobní přípravky i čelní plochu injektoru (injector face). Proběhla také úspěšná zkouška obrobitelnosti titanu, ze kterého bude část vyrobena
V rámci přípravy na testovací zážeh motoru Perseus, který bude pohánět naši Andromedu probíhala výroba posledních dílů se zapojením nováčků. Ti si nejprve vyzkoušeli soustružení při výrobě raketových trysek. Následně se přesunuli na výrobu hliníkových dílů jejichž výroba stále probíhá a bude dokončena do začátku zkouškového období.
S novým motorem přichází i modernizace pozemních systémů. Rozvodná jednotka nyní zahrnuje přídavné ventily pro snadné a bezpečné odtlakování rakety při potenciálně nebezpečné situaci. Vzniká také nová tankovací stanice (GSE), která bude sloužit jak pro hybridní, tak i pro kapalné raketové motory. Zásadní inovací je nahrazení běžných elektromotorů servopohony s integrovaným snímáním polohy, což přináší vyšší přesnost a spolehlivost při obsluze.
V rámci zajištění bezpečnosti systémů je pro raketu Andromeda vyvíjena ochranná soustava burst disku. V současnosti jsou dokončeny návrhy a pevnostní výpočty. Probíhá výroba prototypu, který bude v průběhu května testován. Cílem je nejen ověřit správnost návrhu, ale také získat interní certifikaci nezbytnou pro účast v mezinárodní soutěži.
Po úvodní neúspěšné zkoušce lepených spojů jsme se soustředili na technologický postup výroby. Výsledkem bylo deset nových testovacích vzorků, jejichž pevnost vykazovala vysokou konzistenci – s koeficientem bezpečnosti v rozmezí 8 až 10. Díky této stabilitě jsme mohli spolehlivě změřit materiálové vlastnosti uhlíkových prutů, které slouží jako vstupní data pro pevnostní analýzu metodou konečných prvků (MKP). Výsledky analýzy potvrdily dostatečnou tuhost a bezpečnost, a tak je motorové lože připraveno k výrobě.
V rámci soutěže EuRoC je klíčové dosáhnout předem definované cílové výšky. Pro zvýšení přesnosti plánujeme implementaci aerodynamické brzdy, která se aktivuje při detekci vyšší než požadované výšky. Navržené řešení se vyznačuje jednoduchou, ale účinnou konstrukcí inspirovanou osvědčenými systémy z předchozích ročníků soutěže. Brzda je navržena s důrazem na maximální brzdnou plochu při minimálním prostorovém nároku a využívá co nejvíce standardních komponentů pro snazší výrobu a nižší náklady. V klidovém stavu jsou lopatky zarovnány s tělem rakety, čímž minimalizují aerodynamický odpor.
Nová špička je oproti minulé určena k letu i pro supersonické rychlosti (rychlost vyšší než rychlost zvuku) proto je zvolen více špičatý tvar vycházející z profilu Von Kármán, který je vhodný pro minimalizaci odporu při dané délce a průměru tělesa. Samotný vrchol bude vyroben z titanu – materiálu, který díky své pevnosti a teplotní odolnosti zajistí stabilitu konstrukce i při extrémních podmínkách během letu.
S blížícím se koncem semestru se náš tým soustředí i na akademické výstupy – řada členů dokončuje své bakalářské a diplomové práce. Vzájemně se podporujeme, abychom úspěšně obhájili všechna témata, která vznikla na základě reálné práce v týmu. Výsledky a zajímavé projekty z těchto prací Vám rádi představíme v následujícím vydání newsletteru – věříme, že počet úspěšně odevzdaných a obhájených prací překoná minulý rok.
V týmu teď panuje silná motivace a soustředění – všichni máme před očima jasný cíl: dokončit raketu Andromeda. Schůzky jsou intenzivní, termíny se blíží a my si dobře uvědomujeme, jak náročný úkol jsme si vzali. Stavíme komplexní letecký systém a zároveň studujeme – víme, že nás na startovací rampu dostanou jen pečlivost, vytrvalost a týmová práce.
Denně čelíme technickým výzvám, nečekaným zpožděním i náročnému testování. O to víc si vážíme Vaší kontinuální podpory a důvěry. Ta je pro nás hnacím motorem i závazkem. Naše odhodlání zůstává pevné – nehledíme na počet překážek, ale na cestu vpřed, kterou společně budujeme.
Matyáš Starosta
Vedoucí týmu
For more information about the rocket or the CTU Space Research student team, please contact us.
Jindřich Bouška
PR lead
pr@spaceresearch.cvut.cz