CTU Space Research logo light

První start studentské rakety Illustria

Společné focení v bezpečném stavu bez motoru

Dnes proběhl první úspěšný let rakety Illustria z dílny studentského týmu CTU Space Research.

Dne 5. května 2024 se uskutečnil první úspěšný start rakety Illustria, za jejímž návrhem stojí studenti z týmu CTU Space Research působícího pod ČVUT v Praze. Start proběhl na letišti Bezno u Mladé Boleslavi.

Po dlouhých měsících příprav a testování se tým přichystal na první testovací let. Po ranním briefingu a přípravě odpalovací rampy a rakety se všichni členové týmu přesunuli do bezpečné vzdálenosti přibližně 300 m od odpaliště do řídícího střediska. Okolo 13. hodiny bylo vše nachystáno a byl vydán pokyn ke startu.

Bohužel po prvním odpočtu nedošlo k zážehu. Po třech dalších neúspěšných pokusech a po uplynutí pěti minut se k raketě přiblížil týmový pyrotechnik, který zjistil poruchu na palníku. Po rychlé výměně a vyklizení bezpečností zóny se přistoupilo k druhému pokusu o start.

Při druhém pokusu už vše proběhlo bez problémů a Illustria se vznesla do vzduchu. Po dosažení výšky 873 m se otevřela špička rakety a došlo k vystřelení brzdného padáku. Bohužel během sestupu nedošlo k otevření hlavního padáku. Nicméně i malý padák stačil k bezpečnému sestupu a raketa dosedla na zem v neporušeném stavu.

Kromě letu samotného došlo také k otestování audiovizuální techniky pro video dokumentaci akce a jejího online vysílání. Získali jsme důležité poznatky k nadcházejícím soutěžím.

Let dopadl nad očekávání a jedná se o velký úspěch celého týmu. Velké poděkování patří především ČVUT v Praze a všem partnerům, bez kterých by tento testovací let nemohl být uskutečněn.

Společně ke hvězdám!

Parametry letu

Raketa: Illustria

Výška rakety: 2 450 mm

Průměr rakery: 161 mm

Motor: Medusa

Typ paliva: Rocket Candy

Apogeum: 873 m

Doba letu: 75 s

Maximální rychlost: 135 m/s

Maximální zrychlení: 100 m/s2

Sestup na padáku: 14 m/s

Přistání bez poškození

Foto a video

Fotografie a videa ze startu rakety Illustria ke stažení zde.

Tým CTU Space Research

CTU Space Research je první univerzitní tým v Česku zabývající se vývojem raket a dalších součástí z oblasti kosmického inženýrství. Byl založen v roce 2021 při Fakultě strojní ČVUT v Praze a ke konci roku se stal celouniverzitním týmem ČVUT. Hlavní a nyní již naplněnou vizí týmu bylo vytvoření zázemí pro studenty, kteří se chtějí věnovat vesmírným projektům a rozvíjet své praktické dovednosti již během studia.

Tým tvoří přes více než 50 studentů z různých oborů převážně z ČVUT v Praze. Jejich aktivity již od založení podporují akademičtí a průmysloví partneři, kteří se podílejí na vývoji a výrobě.

Za této podpory se týmu podařilo dosáhnout výšky 32 600 metrů s projektem Stratosat, v rámci kterého tým úspěšně otestoval pokročilou avioniku ve stratosféře. V roce 2023 se tým zúčastnil prestižní mezinárodní soutěže EuRoC v Portugalsku, kde obdržel třetí místo v kategorii hybrid. Doposud největším milníkem byl rok 2024, kdy tým oslavil první úspěšný start s raketou Ilustria v České republice.

Mimo vlastní projekty se tým účastní akcí pro širokou veřejnost, kde inspiruje mladší generace ke studiu technických oborů a objevování vesmíru.

Kontakt

Pro více informací o raketě nebo studentském týmu CTU Space Research nás prosím neváhejte kontaktovat.

Jindřich Bouška
PR Lead